כירופרקטיקה לסוסים

כירופרקטיקה לסוסים – טיפול טבעי

במאמר זה אתאר בקצרה מהו טיפול כירופרקטי. לאחר מכן ארחיב על המקרים בהם הטיפול יעזור, כיצד ניתן לבחור מטפל ואיך מתבצע הטיפול
כירופרקטיקה היא צורת טיפול טבעית בלא צורך בתרופות ובניתוחים, המאפשרת לגוף לתפקד בצורה אופטימלית. (הגדרה פשוטה לכירופרקטיקה היא פתרון מכני לבעיה מכאנית.
טיפול כירופרקטי מאפשר גישה הוליסטית למגוון רחב של בעיות בריאות, ומשפר את רמת הביצועים של הסוס באופן כללי או בעקבות שינוי או ירידה ברמת הביצועים של הסוס. הטיפול אינו מחליף את הרפואה הקונבנציונלית, אלא מספק פתרונות לבעיות שלעתים היו נפתרות באופן פולשני או נשארות ללא מענה. הכירופרקטיקה הוכיחה את עצמה כבעלת חשיבות רבה בטיפול בבעיות במקצבים של הסוס, כאבי גב, צוואר ובעיות אחרות שמשפיעות באופן שלילי על רמת הביצועים של הסוס.
גורמים רבים יכולים להשפיע על תפקוד הסוס, כגון המלטה, מבנה הסוס, אימונים, מבנה הציוד, יכולת הרוכב, נסיעה בטריילר וכו'. כל אלה יכולים לגרום לסבלוקסציה (תנועה לא תקינה או מוגבלת בעמוד השדרה).
כשסבלוקסציה מתרחשת עמוד השדרה של הסוס מאבד את הגמישות הטבעית שלו. מצב זה יגרום לנוקשות ולכאב לסוס וגם להתנגדות של הסוס ולירידה בביצועיו. הסימפטום השכיח ביותר בסבלוקסציה הוא כאב, שיכול להתבטא במגוון צורות. סוס הסובל מכאב יתנהג באופן שונה מהרגיל וזאת כדי להפחית את כאבו. לדוגמה, אפשר יהיה להבחין בשינויים בעמידה או בצורת התנועה במקצבים השונים. שינויים אלו גורמים ללחץ נוסף על המפרקים והשרירים.
תלונות נפוצות מבעלי סוסים שסובלים מכאב כוללות התנגדות, נוקשות בתנועה לכיוון מסוים, רגישות למגע בזמן הברשה ועוד.
הטיפול מתבצע בעזרת הידיים, בתנועה מהירה עם מעט כוח בזווית ספציפית למפרק המטופל, וזאת כדי להחזיר את טווח התנועה הנורמלי למפרק הבעייתי.

איך עובדת כירופרקטיקה לסוסים כירופרקטיקה לסוסים

ניתן להסביר מהי כירופרקטיקה בשתי דרכים:

האחת, נדמה את מערכת העצבים למערכת החשמל המשמשת להדלקה של מנורות. אם יש חסימה באחד הקווים זרימת החשמל נפגעת. אם הזרימה תהיה מוחלשת, המנורה תאיר חלש ואז היא לא תדלק כלל. מאחר שהגוף הוא מכונה נפלאה, לכל דבר יש גיבוי. לפיכך גם אם יש בעיה בזרימה בקו אחד, אנו לא בהכרח נדע זאת משום שהגוף מפצה על כך לזמן מה. לפיכך תפקיד הכירופרקטיקה הוא לפנות את החסימות ולהזכיר לגוף איך לתפקד באופן נכון ואופטימלי.
הדרך השנייה, הבסיס של הגוף הוא עמוד השדרה שמורכב מחוליות, שרירים ועצבים. חוסר איזון או סבלוקסציה(תזוזה) בחוליות יוצר מצב לא נורמלי במפרק שמשפיע על תפקוד העצבים והשרירים. על כן נוצר כאב או חלה ירידה בפעילות באחד מחלקי הגוף. סבלוקציה, או חוסר איזון, מתרחש בעקבות טראומה, מאמץ קשה או פעילות יום-יומית החוזרת על עצמה. בעזרת הכירופרקטיקה חוסר האיזון בא על תיקונו ועמוד השדרה, תפקוד העצבים ופעילות השרירים חוזרים לפעולה תקינה ואופטימלית.
אופן התיקון של התזוזה הוא מניפולציה. המניפולציה נעשית בעזרת הידיים על ידי תנועה מהירה במעט כוח בזווית ספציפית למפרק. טיפול כירופרקטי מפחית כאבים, משפר תנועה וביצועים של חיות אתלטיות ומשפר את ההרגשה הכללית.

איך לבחור מטפל לחיה שלי?

טיפול כירופרקטי הוא ביסודו טיפול בטוח כשהוא מבוצע על ידי אדם עם הכשרה מתאימה.
מאחר שבישראל עדיין אין תקנות בנושא, ההמלצה שלי היא לפעול לפי ההנחיות של ארה"ב וקנדה. החוק בהן מציין באופן מפורש כי האנשים היחידים המורשים לטפל בחיות הם וטרינרים או כירופרקטים שעברו הכשרה וכדי לטפל בחיות בכירופרקטיקה. באופן זה ניתן להבטיח כי למטפל יש את הידע הנחוץ להבטיח טיפול בטוח, נכון ואפקטיבי.

טיפול כירופרקטי לסוסים

איך אני אדע אם הסוס שלי זקוק לטיפול כירופרקטי?

  • כאבי שרירים
  • כאבי גב
  • אם קיימת ירידה ברמת הביצועים
  • אם הסוס מתקשה בתרגיל ספציפי
  • שינוי בהתנהגות (נושך כשמחזקים חגורת בטן, באקים…)
  • צעד קצר
  • חוסר סימטריה בשרירים
  • בעיות במקצבים (לא עושה קנטר לכיוון מסוים)
  • פציעות
  • סוס שעובד באופן אינטנסיבי

אופן הטיפול

כל פגישה מתחילה בלקיחת ההיסטוריה הרפואית של הסוס, בהבנת אופי הבעיה, ובבדיקה סטטית ודינמית של הסוס. לאחר מציאת הסבלוקסציות באזורים השונים, טיפול-מניפולציה (תיקון של הסבלוקסציה) מתבצע בעזרת הידיים, בתנועה מהירה עם מעט כוח בזווית ספציפית למפרק המטופל, וזאת כדי להחזיר את טווח התנועה הנורמלי למפרק הבעייתי. הטיפול הכירופרקטי נעשה בכל פעם למפרק אחד ולא לכל הסוס. השאיפה היא ליצור תזוזה של מילימטרים היוצרת שינוי ניכר בתפקוד מערכת העצבים, ולכן גם בכל הגוף.

מספר הטיפולים

מספר גורמים משפיעים על מספר הטיפולים ותדירות הטיפולים שהסוס יזדקק להם כדי לפתור את הבעיה: גיל הסוס, מצבו הגופני, חומרת מצבו וכמה זמן הבעיה קיימת.
בעיה חדשה לרוב תוכל להיפתר בזמן קצר בתוך שניים-שלושה טיפולים. בעיה כרונית עלולה לדרוש מספר גבוה יותר של טיפולים.
סוסים המתחרים ברמה גבוהה יוכלו להפיק תועלת רבה מטיפולים תקופתיים כדי למנוע נזקים גדולים ולשפר את איכות הביצועים. טיפולים אלו נעשים במרווחים של ארבעה עד שניים עשר שבועות בהתאם למצב הסוס.
ברוב המקרים לאחר שני טיפולים אפשר לצפות לשיפור במצב הסוס. אם אין שיפור רצוי להזמין את הווטרינר לבדיקה חוזרת כדי לבדוק אם יש בעיה שזקוקה לטיפול קונבנציונלי.

צור קשר

ליצירת קשר השאירו פרטים

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני