שיני זאב

שיני זאב הן שיניים קטנות מאוד עם שורשים קטנים

הן נמצאות לפני השיניים הטוחנות, במיקום שבו נמצא המתג. שיני זאב שונות מכל שאר השיניים של הסוס מאחר והן שריד אבולוציוני ואין להן שום תפקיד כיום.

לא לכל הסוסים יש שיני זאב. כאשר הן קיימות הן נמצאות לרוב בלסת העליונה. יש סוסים שיש להם שתי שיני זאב יש כאלה שיש להם שן אחת ויש כאלה שאין להם בכלל. במקרים נדירים יש סוסים עם 4 שיניי זאב, כלומר גם בלסת התחתונה.

כאשר יש לסוסים שיני זאב, המתג הממוקם בתוך הפה, יוצר לחץ על השיניים. הלחץ על שורש השן יוצר אצל הסוס כאבים וחוסר נוחות. חוסר הנוחות בא לידי ביטוי בזריקה של הראש כלפי מעלה, כל פעם שיש לחץ עם המתג. חוסר רצון ללכת על המתג, או שהסוס הולך מאחורי המתג כדי להימנע מהכאב. לכל סוס סף רגישות שונה אך ברוב המקרים רכיבה עם מתג, כאשר קיימות שיניי זאב, גורמת לסוס לאי נוחות. ישנם סוסים שבעזרת תהליך אילוף לימדו אותם לא להגיב למשיכה של המתג בזריקת הראש למרות אי הנוחות או הכאב שלהם.

כאשר רוכבים על סוסים עם שיני זאב, ניתן לעתים קרובות לראות, ששיני הזאב שלהם שבורות או מתנדנדות בעקבות הלחץ עם המתג. זאת בניגוד לשיניים הטוחנות שהן הרבה יותר גדולות ועם שורש ארוך וגדול, ולכן המגע של המתג עם השן לא מפריע לסוס ולא פוגע בו.

מומלץ לעקור שיניי זאב עוד לפני הרכיבה הראשונה. הדבר הופך את תהליך האילוף והרכיבה קל יותר לרוכב ונעים יותר לסוס. גם לסוסים שלא מראים בעיה מומלץ לעקור את שיניי הזאב, כי קשה לדעת אם הם סובלים או שתהליך האילוף הביא אותם למצב שהם לא מגיבים לכאב בדרך האופיינית. גם סוסים בוגרים שרוכבים עליהם הרבה שנים ויש להם שיניי זאב ירגישו שיפור אחרי עקירה של השיניים.

לסיכום כל סוס שרוכבים עליו עם מתג מומלץ לבדוק אם יש לו שיניי זאב ובמידה וכן לעקור אותם.

שיני זאב

 

צור קשר

ליצירת קשר השאירו פרטים

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני